Ga naar de hoofdinhoud
Home Nieuws en Pers Nieuws Bijzonder archeologisch onderzoek naar Slag bij Ane
Nieuws Utrecht 09 juni 2026 10:15 EU/Amsterdam

Bijzonder archeologisch onderzoek naar Slag bij Ane

Op landgoed De Groote Scheere bij Holthone start op 13 juni een bijzonder archeologisch onderzoek naar de Slag bij Ane (1227). De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE), veteranen van Recovery on the Battlefield (ROTB) en detectoramateurs van de Stichting Overstichtse Oorlogen (SOO) werken hierbij intensief samen. Het is de eerste keer in Nederland dat een middeleeuws slagveld systematisch wordt onderzocht.

Vrijwilligers in de archeologie en professionele archeologen werken in dit project nauw samen. De veteranen van ROTB, die gedurende hun inzet fysiek of psychisch gewond zijn geraakt, brengen hun specifieke militaire kennis in, terwijl SOO het gebied al jaren systematisch onderzoekt. Deze combinatie van expertise maakt het onderzoek uniek in Nederland. Jan van Doesburg (Senior archeoloog van de RCE): ‘Voor het eerst kunnen we gericht en systematisch onderzoeken waar het slagveld precies heeft gelegen. De Slag bij Ane is een uitgelezen casus om te laten zien wat slagveldarcheologie kan betekenen voor ons begrip van de middeleeuwen’.

De veldslag bij Ane geldt als een van de meest dramatische confrontaties uit de Nederlandse middeleeuwen. Het ridderleger van de Utrechtse bisschop Otto van Lippe verloor onverwacht van Rudolf van Coevorden en Drentse boeren. Volgens de bronnen ‘zonken de zwaar bepantserde ridders met hun paarden weg in het moeras en sloegen op de vlucht’, waarbij honderden strijders omkwamen.

Eerder zijn op het landgoed al enkele mogelijke slagveldvondsten gedaan, zoals een ruiterspoor, stijgbeugels, een pijlpunt en een hoefijzer. De onderzoekers hopen nu meer sporen te vinden die helpen de exacte locatie van het slagveld te bepalen. Bert Finke, Stichting Overstichtse Oorlogen: ‘Voor de regio is dit een verhaal dat al 800 jaar voortleeft. Het is bijzonder dat we nu samen met archeologen en veteranen kunnen bijdragen aan nieuw historisch inzicht over de exacte locatie. En daarmee een belangrijke stap maken voor één van onze onderzoeksthema’s naar de maatschappelijke verhoudingen in Drenthe en de stad Groningen in de eerste helft van de 13e eeuw.’

Het onderzoek vindt plaats op Landgoed De Groote Scheere, eigendom van a.s.r. Het gebied kent een rijke geschiedenis: tot begin 20e eeuw was het grotendeels moeras. De ontginningen vanaf 1920 hebben geleid tot een landschap waarin oud cultuurlandschap en jong ontginningslandschap elkaar afwisselen. Dat contrast maakt het gebied bijzonder geschikt voor archeologisch onderzoek.

asr real estate
Gerelateerd nieuws

Contact